Atlas (saten): Bağlantı noktaları birbirine değmez, ancak bu noktalar düzenli bir biçimde dokuma yüzeyine dağılmıştır. İplikler en az dört iplik üzerinden atlamaktadır. En gevşek bağlantıdır. (saten düşes) – See more at: http://www.tekstildershanesi.com.tr/makaleler/kumas-bilgisi-kumas-cesitleri-analizi-ve-kumaslarin-sinifladirilmasi.html#sthash.5Ce7cSXe.dpuf

Türk pamuğu uzun ve dayanıklı liflerden oluşan emiciliği, dayanıklılığı ve konfor düzeyi yüksek bir pamuk türüdür. Bu yüksek kalitedeki pamuk sadece Türkiye’de yetiştirilmektedir. Türk pamuğu diğer pamuk türlerine göre daha az emici özelliğine sahiptir, ancak daha fazla emilim özelliğine sahip olan Mısır pamuğu gibi pamuklardan üretilen havlular uzun süre kullanıldığında bu özellik, havlunun ıslak kalmasına neden olur.

Ayrıca, çok emici olan havlular rutubetli iklimlerde kendi kendine ıslak kalma eğilimi gösterirler. Bu yüzden Türk pamuğu, hızlı kurumanın önemli olduğu seyahat havlusu, plaj havlusu, yoga havlusu, spor havlusu kullanımları için son derece uygundur.

Türk pamuğu ile dokunan bir havlu kendisini en iyi havlu yapan emicilik ve yumuşaklık özellikleri arasında mükemmel bir denge sağlar.

Havlu Bakımı

Yeni havluyu kullanmadan önce yıkayın; Yeni tekstil ürünleri boyama/üretim sürecinden kalan birçok artık ürünleri barındırmaktadır. Ayrıca üretim yeri beklediğiniz gibi hijyenik olmayabilir. Bununla beraber, ilk yıkama, havlunun rengini ayarlamaya, emiciliğini artırmaya ve üstündeki tüyleri dökmeye yardımcı olacaktır.

Yumuşatıcılar yerine sirke ekleyin: Yumuşatıcılar, emiciliği azaltır ve havlunuzu sıkılaştırır. Öte yandan sirke, emiciliği artıran aynı zamanda nemli havluların neden olduğu küf kokusunu çıkartan harika bir doğal yoldur.

Klorlu ağartıcılardan uzak durun: Bu kimyasallar liflere zarar vererek havlunun ömrünü azaltır. Oksijen bazlı ağartıcılar leke sökücü veya beyazlatıcı olarak daha iyi görev yaparlar.

Kabartma tozu havlularınızı temizler ve beyazlatır, fakat sirke ve kabartma tozunu aynı durulama suyunda kullanmayınız. İkisi arasındaki kimyasal reaksiyon çamaşır makineniz için uygun olmayabilir.

POPLİN: İnce çözgü ve kalın atkı kullanılarak bezayağı örgüsünde dokunmuş olan kumaşlara poplin denilmektedir. Eskiden ipek iplik kullanılarak dokunan poplin, günümüzde merserize edilmiş ince numara penye pamuk ipliği ile dokunmaktadır. Çözgüde genellikle 20/1 Nm, atkıda 20/1-30/1 Nm iplik kullanılır. Daha ince poplinler ise 60/2-80/2 Nm çözgü, 60/2-30/1 Nm atkı ipliği kullanılarak dokunurlar. Örnek: Çözgü 80/2 Nm, cm’de 55 sıklık, atkı 60/2 Nm, cm’de 24 sıklık, ağırlık 139 gr/m², Örnek: Çözgü 20/1 Nm, cm’de 41,5 sıklık, atkı 30/1 Nm, cm’de 24 sıklık, ağırlık 138 gr/m². Özellikleri: Çok ince bir kumaştır. Çözgü ve atkısı çift kat iplikle bezayağı dokunmuştur. En belirgin özelliği atkı boyunca giden bir rips efektidir. Bu efekt kalın atkı ve yüksek çözgü sıklığı ile sağlanır. Tek kat veya katlı iplikle elde edilen poplinlerin ağır gramajlıları yağmurluk ve rüzgarlık olarak kullanılır. Gömleklik poplin hafif olup, kendinden yollu, ters bükümlü iplikler kullanılarak ya da atkıda kabarcıklı iplik kullanılarak değişik efektti dokunur. Merserizeli, makaslanmış kaşarlanıp küp boyalarla boyanmış veya baskılı halde olan poplinin iyi kalitelileri çekmezlik aprelidir. Çeşitleri: İnce poplin: Hafif gramajlı, atkı ripsi efekti, ince iplikli, sık dokulu, bezayağı örgülü kumaşa verilen addır. Poplinden hafif fakat daha sıktır. İnce poplinler genelde penye iplikten üretilir. Yumuşak tutumlu ve ipek görünümlüdür. Kaşarlı, boyalı veya baskılı, merserizeli ve sanforize işlemlidir. Ağır poplin: Ağır gramajlı, atkı ripsi efektli, bezayağı örgülü, yağmurluk, rüzgarlık yapımında kullanılan kumaştır. Çözgü mukavemeti atkı mukavemetinden yüksek olan bu kaba poplin su geçirmezlik ve çekmezlik aprelidir. Süet efekti verilebilir. Örnek kumaş özellikleri: Hammadde: %100 pamuk İplik no: 40/1, İplik sıklığı: 44*24, Kumaş eni: 150 cm, Gramaj: 110 gr/m, – See more at: http://www.tekstildershanesi.com.tr/makaleler/kumas-bilgisi-kumas-cesitleri-analizi-ve-kumaslarin-sinifladirilmasi.html#sthash.5Ce7cSXe.dpuf

Yatağımızda güne başlar ve sonlandırır, hayatımızın neredeyse üçte birini geçiririz. Burada kendimizi iyi hissetmemiz hayatımızın kalitesini arttıracaktır. Yatağımız, kullandığımız nevresim, yastık, yorgan, vs… bakımı , temizliği rahatlatıcı bir uyku ortamı yaratmak için önemli bir unsurdur.

Çarşafların Bakımı:
Hangi sıklıkta yıkamamız gerektiği kişisel bir tercih olmasına rağmen, haftalık yıkama önerilir. Oluşabilecek çekmeyi önlemek için sıcak yerine ılık yıkama tercih edilmeli, baskılı veya renkli yastık kılıflarının renklerinin solmasını önlemek için ters yüz edilerek yıkanmalıdır.

Lekeler:
Lekeleri çıkarmak için klor esaslı ürünler yerine oksijenli ağartıcıları kullanmalısınız. klorin esaslı ağartıcılar (çamaşır suyu) kansorejen etkileri yanında kaliteli nevresim takımınızı da hırpalayacaktır. Kozmetik ürünler ve yüz kremleri okside edici ürünler içerdiklerinden özellikle yastık kılıflarında renk kayıplarına neden olular. Bu yüzden beyaz nevresim takımları ideal olabilir, daha fazla yıpranacağını göz önüne alarak yedek yastık kılıfı takımı bulundurmakta faydalı olabilir.
Özellikle yastık kılıflarını yıkarken yumuşatıcı kullanmayın. Çamaşır yumuşatıcısı yüzeyde ince bir film tabakası oluşturarak vücut ve saç yağlarının kılıfa yapışmasına neden olacaktır. Uzun süreli kullanımda ise akne oluşmasını arttıracaktır.

Kurutma:
Eğer kurutucuda kurutuyorsanız , kurutma talimatına uyunuz. Çarşaflarınızın tam kurumadan kurutucudan çıkarmak kırışıkları azaltabilir. Küflenmeyi önlemek için ise mutlaka katlamadan önce kuru olduğundan emin olunuz. Tabi ki zamanınız var ise ütülemek tekrar yeni gibi görünmesine katkı sağlayacaktır.

Saklama:
Nevresim takımlarınızı düzgünce katlanmış olarak, serin, kuru çekmece veya raflarda bekletebilirsiniz. Plastik kutular nemin uzaklaşmasına izin vermeyeceği için zamanla küf oluşmasına sebep olacağı için iyi seçenek olmayabilir.

Başarılı konaklama tesisleri iyi bir ilk izlenim yaratmanın önemini bilirler, otel odalarında iyi izlenim yaratmanın ilk yolu bembeyaz, tertemiz ,düzgünce hazırlanmış bir yatak olduğu otel işletmecilerinin çok iyi bildiği bir gerçektir.
Oteller için nevresim takımı seçiminde dikkat edilmesi gereken birden fazla kriter vardır, ancak ilk çok iyi bir ilk izlenim yaratmanın önemi her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
Tel sayısı: ipliğin santimetre karedeki atkı ve çözgü sayısıdır. teorik olarak bu sayı arttıkça kumaş kullanımla yumuşar, belirli tel sayısına kadar dayanımı da artar. Ancak bazı kumaş üreticileri birden fazla ipliği birlikte eğirerek elde ettikleri iplikler ile dokuma yapıp iplik ve dolayısı ile fiyatı arttırma yoluna gitmektedirler.Bu uygulamada santimetrekaredeki iplik sayısı artmasına rağmen kumaş sertleşmekte ve hatta daha kolay eskimektedir.
Orta kalitedeki bir çarşaf 63 teldir.Üst ve lüks grup ürünlerin tel sayısı 80 telden başlar.

Thread

Doğru Materyal Seçimi:
Otel nevresim takımını seçerken tel sayısı önemli ancak tek belirleyici etken değildir. Doğru kumaş seçimi de en az iplik sayısı kadar önemlidir. nevresim takımları için pek çok kumaş çeşidi bulunmaktadır. Aşağıda bazılarını bulabilirsiniz:

Pamuk
Pamuk nevresim takımı üretiminde kullanılan en popüler ipliktir. Vücudun hava almasını sağlar, yumuşak ve sağlamdır, bakımı kolaydır, ve genel olarak fiyatı uygundur. Pek çok yıkamadan sonra bile beyazlık derecesini koruyabilir.

Polyester/Polycotton
Her ikisi de yapay liflerden elde edilir. Polyester ucuz olmasına rağmen sert tuşesinden dolayı genel olarak pamukla karışım olarak kullanılır. En büyük avantajı doğal liflere oranla oldukça düşük çekme oranı ve uzun ömürlü olmasıdır. Daha az kırıştığı için, daha az ütülemeye gerek duyar. Daha parlak renkler elde edilebileceği için özellikle renkli nevresim takımlarında tercih edilir.

Dokuma
Kumaşın dokuma şekli tuşe, görüntü ve fiyatını da etkiler. Basit 1 atkı, 1 çözgü şeklindeki örgüler fiyat olarak en uygun ürünlerdir. Bunların arasında percale , 80 ve üstü tel sayısı uzun süreli kullanıma uygun, üst kalite dokuma çeşididir.
Saten dokumada düşey ipliklerin sayısı yatay ipliklerden daha fazladır, bunun sonucu olarak da tuşe oldukça yumuşak, görüntü parlaktır. Ancak diğer dokuma çeşidine göre daha fazla boncuklanma eğilimi vardır ve mukavemeti daha düşüktür.
Renk
Oteller genel olarak nevresim takımı ve havlularında beyaz rengi tercih ederler. Nedenine gelince;
Beyaz ürünün temizliği çok daha kolaydır.
Yeni ürün ile tamamlamanız gerektiğinde diğer renklerde birebir aynı rengi bulabilmeniz her zaman mümkün olmayabilir. Havlu ve nevresim takımlarının uyumlu olmasını isteneceğinden, her seferinde tüm setin değişmesi gerekebilir. Oysa beyaz çok daha kolay bulunabilen bir renk olduğu için, eksik ürünlerinizi tamamlarken renk uyumu üzerine kafa yormanız gerekmeyecektir.
Senenin moda rengi ya da otelinizdeki dizaynınız ne olursa olsun, beyaz her ortama uyum sağlayacaktır.